zwolnienie lekarskie

Ile można być na zwolnieniu lekarskim

Choroba może przydarzyć się każdemu z nas. I to w najmniej oczekiwanym momencie. Jeśli jesteśmy pracownikami należy nam się wtedy urlop chorobowy, który przyznawany jest na podstawie zwolnienia od lekarza. Sprawdź więc jakie są praca pracownika w zakresie tego rodzaju zwolnienia od pracy oraz ile można być na zwolnieniu lekarskim?

Zwolnienie lekarskie

Kiedy choroba nie pozwala nam na pracę i solidne wywiązywanie się ze swoich obowiązków niezbędne jest udanie się do lekarza. Postawiona przez niego diagnoza, podjęte leczenie i zapisane lekarstwa mają pozwolić nam powrócić do dawnego zdrowia i pełnej sprawności. Jednak bardzo często okazuje się, że jednym z przeciwwskazań związanych z chorobą jest praca. Kiedy nie można jej wykonywać, jedynym rozwiązaniem zdaje się być skorzystanie z urlopu przyznawanego na czas choroby. Jest on przyznawany pracownikowi na podstawie wydawanego przez lekarza zaświadczenia, które potocznie określane jest mianem L4.

Ile czasu na powiadomienie pracodawcy o chorobie?

Twoim obowiązkiem, jako pracownika jest jak najszybsze powiadomienie Twojego pracodawcy o Twojej niedyspozycji i braku możliwości wywiązania się z dotychczasowych obowiązków. Przyjmuje się, że na powiadomienie go są tylko dwa dni. Warto pamiętać o tym terminie, bowiem niedotrzymanie go może wiązać się z przykrymi konsekwencjami. Informacje dotyczące przyczyny nieobecności w pracy, jak i przewidywanej przerwie w wykonywaniu swych obowiązków można przekazać na co najmniej kilka sposobów. Przede wszystkim nie prawdą jest, że trzeba robić to osobiście. W przypadku poważniejszej choroby byłoby to praktycznie niemożliwe. Do innych sposobów należą chociażby: rozmowa telefoniczna, pocztą, za pomocą poczty elektronicznej lub przez inną osobę.

Zasiłek chorobowy

Jednak, nawet jeśli się nie pracuje potrzebne są środki finansowe, które umożliwią przeżycie. Każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę, w czasie choroby również otrzymuje wynagrodzenie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, przez pierwsze 33 dni przebywania na urlopie spowodowanym chorobom wynagrodzenie płaci pracodawca konkretnego pracownika. Jeśli czas choroby się wydłuża, a urlop staje się dłuższy niż wspomniane wcześniej 33 dni obowiązek wypłaty wynagrodzenia dla pracownika spada na Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wysokość zasiłku chorobowego

Konkretna wysokość zasiłku chorobowego jest uregulowana przez prawo.
• co do zasady wynosi ona 80 procent dotychczasowego wynagrodzenia
• za czas pobytu w szpitalu pracownik może otrzymać 70 procent wynagrodzenia
• 100 procent wynagrodzenia przysługuje, jeśli stan uniemożliwiający pracę spowodowany jest wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową

Podsumowanie

Pracownik, który nie pracuje z powodu zwolnienia lekarskiego ma prawo do otrzymywania zasiłku chorobowego. Czas, jaki pracownik powstrzymuje się od pracy na rzecz ratowania swojego stanu zdrowia jest różny. Przeciętnie wynosi on 182 dni, a więc średnio pół roku. Wyjątkiem jest wystąpienie gruźlicy oraz ciąża pracownicy – wtedy zwolnienie lekarskie może trwać nieprzerwanie przez okres nawet 270 dni.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *