rasy koni

Rasy koni

Konie to piękne, reprezentacyjne zwierzęta, które mogą okazać się wspaniałym kompanem człowieka. Jednak podobnie jak inne zwierzęta występują w wielu rasach i odmianach. Każda z nich posiada charakterystyczne cechy wyglądu, a także charakteru. Każdy kto, choć trochę próbował sił w jeździectwie potrafi wymienić kilka ras, a ten, kto z końmi nie ma nic wspólnego na pewno wie, że istnieje taki koń jak mustang. Został on spopularyzowany zarówno przez firmę produkującą samochody jak i przez bajkę „Mustang w dzikiej dolinie”. Jednak co powinniśmy wiedzieć o rasach koni oprócz tego? Oto kilka podstawowych informacji, które przydadzą się szczególnie osobom, które chcą się nauczyć jeździć konno.

Podstawowy podział

Oprócz konkretnych ras, konie można podzielić na pewne grupy. W skład grupy wchodzi kilkadziesiąt ras. Dana grupa ma zazwyczaj ogólne wytyczne, które mają odbicie w każdej przynależnej do grupy rasie. Podstawowy podział:

 • konie gorącokrwiste – charakteryzują się przede wszystkim temperamentem. Są to konie szybkie, zwinne, o zwrotnej budowie ciała. Często ciężko je okiełznać, do tego potrzeba profesjonalnej ręki i doświadczenia. Są to konie wyścigowe. Umaszczenie i wygląd jest w tej grupie różnorodny.
 • konie zimnokrwiste – konie kojarzony z pracą na roli, z racji swojej masywności i siły. Jednak oprócz tego ta grupa koni jest bardzo przyjazna i łagodna. Dla ich wyglądu charakterystyczna jest bujna grzywa i ogon.
 • małe konie i kuce – ich cechą charakterystyczną jest przede wszystkim niski wzrost. Ich złośliwość jest odwrotnie proporcjonalna do wzrostu. Potrafią kopnąć, ugryźć i strzelać fochy. Mimo tego są to zwierzęta zwinne.

Rasy gorącokrwiste

 • Konie arabskie – występują w różnych maściach, choć najbardziej popularne to siwe i gniade konie arabskie. Osiągają ok. 150 cm wzrostu. Ich wygląd jest dostojny i reprezentacyjny. Mają wysoko osadzony ogon, a także mały pyszczek. Koń ten jest niezwykle temperamentny jednak działa on zawsze zgodnie ze swoim jeźdźcom. Jest posłuszny.
 • Folblut – koń czystej krwi angielskiej, który osiąga ok. 155 cm. Może występować we wszystkich umaszczeniach. Ma delikatne, krótkie włosie. Za to kopyta ma długie i chude. Ma najwyższą wartość hodowlaną, a jego skośna łopatka pozwala na szybszy niż u innych koni galop. Jest to typowy koń wyścigowy, który na krótkich dystansach osiąga prędkość nawet 70 km/h.
 • Angloarabskie – ta mieszanka wywodzi się z Francji. Jest to koń arabski skrzyżowany z koniem angielskim. Jest to rasa odnosząca sukcesy w skokach. Jednak ich temperamentny charakter trudno okiełznać. Nadrabiają jednak inteligencją. Osiągają ok. 158 cm. Cechą charakterystyczną ich wyglądu jest głęboka klatka piersiowa.
  Inne rasy gorącokrwiste to m.in. Koń Śląski, Koń Małopolski, Koń Fryzyjski.

Konie zimnokrwiste

 • Konie Perszeron – wywodzą się z Francji, osiągają ok. 170 cm. Ich sierść jest zazwyczaj siwa. Mają charakterystyczną masywną szyję. Dodatkowo szybko przystosowują się do różnych klimatów. Są silne i wytrzymałe. Ich budowa może wydawać się krępa i ociężała. Jest to rasa pociągowa o wielkich, pięknych oczach.
 • Konie Clydesdale – pochodzą ze Szkocji i osiągają nawet 180 cm. Ma dużą siłę uciągu z racji kłąbu wyższego od zadu. Charakteryzują się stawami skokowymi ustawionymi blisko siebie w tylnych kończynach. Jest to tzw. krowia postawa, która w innych rasach koni uznawana jest zawadę. Są przeważnie gniade lub kare.
 • Polskie Konie Zimnokrwiste – można je podzielić na konie sztumskie i łowickie. Rasa ta nazywana jest zimnokrwistą z racji swojego łagodnego usposobienia i cierpliwości. Konie wykorzystywane do uprawy roli. Łowickie konie to natomiast rasa mała, ale zwinna i wytrzymała i bardzo wydajna.

Małe konie i kuce

 • Konie Hiflinger – konie o dużych oczach, kasztanowej maści i jasnej grzywie. Nadają się do pracy w górskim terenie, z racji dobrze umięśnionego, prostego grzbietu. Konie te pochodzą z Austrii. Początkowo konie o typowych cechach koni zimnokrwistych. Obecnie poprzez krzyżowanie ich z końmi arabskimi stały się bardziej szlachetne.
 • Konie Huculskie – konie o umaszczeniu gniadym bądź karym na którym występuje ciemna pręga. Konie te charakteryzują się tolerancją paszy o niskiej jakości, a także potrafią dostosować się do skrajnych warunków. Mają mocne uzębienie, a także długi, prosty grzbiet. Często występuje u nich szablastość kończyn.

Odpowiedzialny wybór

Istnieje wiele ras koni i każda z nich jest wyjątkowa. Jednak szukając konia odpowiedniego dla nas powinniśmy zaznajomić się z ogólnymi cechami grupy, a także konkretnymi wymaganiami co do np.: pielęgnacji danej rasy. Dokonując odpowiedniego wyboru na pewno uszczęśliwimy zarówno siebie jak i zwierzę.

 

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *