Planety układu słonecznego po kolei

Planety układu słonecznego po kolei

Otaczający nas wszechświat od lat budzi zainteresowanie. Ta nieprzenikniona przestrzeń budzi w ludziach podziw, jest również przedmiotem specjalistów w tej dziedzinie. Układ planetarny, w którym znajduje się nasza planeta Ziemia to Układ Słoneczny, który składa się ze Słońca i powiązanych z nim ciał niebieskich określanych mianem planet. Ile planet mieści się w Układzie Słonecznym? W jakiej kolejności są one uporządkowane? Odpowiedź poniżej.

1. Merkury

Merkury to pierwsza planeta Układu Słonecznego, która położna jest najbliżej Słońca. Jednocześnie jest to najmniejsza z wszystkich ośmiu planet. Merkury jest widoczny nawet gołym okiem, a swoim wyglądem i ukształtowaniem znajdującej się na nim powierzchni przypomina Księżyc. Świadczą o tym przede wszystkim liczne kratery i brak atmosfery. Pierwsze badania tej planety miały miejsce jeszcze przed naszą erą, jednak nawet do dnia dzisiejszego tak naprawdę niewiele wiadomo na temat Merkurego.

2. Wenus

Drugą od Słońca planetą Układu Słonecznego jest Wenus. Pod względem jasności jest to trzecie, widoczne na niebie ciało niebieskie – zaraz po Słońcu i Księżycu. Przyjęta nazwa tej planety wzięła się od imienia rzymskiej bogini miłości. Inne nazwy tej planety to: Gwiazda Poranna, Gwiazda Wieczorna lub Jutrzenka.

3. Ziemia

Trzecią z kolei planetą jest nasza matka Ziemia. Porównując jej wielkość do pozostałych planet Układu Słonecznego Ziemia plasuje się na piątym miejscu. Jak dotąd Ziemia jest jedynym odkrytym miejscem we Wszechświecie, w którym występuje życie.

4. Mars

Dla czwartej od Słońca planety Układu Słonecznego charakterystyczna jest jego rdzawoczerwona barwa. A swoją nazwę Mars wywodzi od imienia rzymskiego boga wojny. Od lat prowadzone są spekulacje i badania nad tym, czy na tej planecie również występuje życie podobne do naszego.

5. Jowisz

Piąta planeta od Słońca jest jednocześnie największą z całej ósemki. Jeśliby pomnożyć razy dwa i pół wagę wszystkich pozostałych planet Układu Słonecznego można by otrzymać masę Jowisza. Jowisz wraz z Saturnem tworzy tak zwaną parę gazowych olbrzymów.

6. Saturn

Charakterystyczną cechą tej szóstej planety od Słońca są otaczające ją wielkie pierścienie. Saturn jest gazowym olbrzymem, a to miano przysługuje mu w związku z tym, że jest drugą planetą co do wielkości – zaraz po Jowiszu.

7. Uran

Uran, czyli siódma planeta od Słońca również wyróżnia się obfitą wielkością. Uran jest uważany za pierwszą planetę, którą odkryto za pomocą teleskopu.

8. Neptun

To ostatnia, czyli ósma planeta Układu Słonecznego. Jest najbardziej oddalony od Słońca. Jej odkrycie było możliwe nie dzięki obserwacjom nieba, ale dzięki matematycznym obliczeniom.

Podsumowanie

Szacuje się, że Układ Słoneczny powstał jakieś 5-6 miliardów lat temu. Najpierw ukształtowały się planet wewnętrzne, czyli cztery planety, które leżą najbliżej Słońca. Później przyszedł czas na utworzenie się pozostałych planet, które są planetami zewnętrznymi. Obecnie w Układzie Słonecznym znajduje się osiem planet, pięć planet karłowatych, prawie dwieście księżyców oraz wiele mniejszych ciał niebieskich.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *