nawadnianie kroplowe

Nawadnianie kroplowe – zastosowania

Osoby, które posiadają własny ogród czy działkę, doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak wielkie spustoszenia może poczynić susza. Już kilka dni bez wody sprawia, że rośliny więdną, stają się osłabione i mniej żywotne. Długotrwała susza może natomiast obniżyć ilość i jakość plonów warzywnych czy owocowych. Warto więc zadbać o regularne nawadnianie działek i ogrodów, gdyż ma to ogromne przełożenie na ilość jesiennych zbiorów.

W przypadku nawadniania mamy do dyspozycji wiele rozwiązań, różniących się funkcjonalnością, nakładem pracy, a także kosztami. Niewielkie działki czy ogrody zwykle podlewamy ręcznie z węża lub konewki. Nie jest to dobre rozwiązanie, gdyż generuje bardzo duże zużycie wody. Warto szukać tańszych i bardziej wygodnych opcji. Jedną z nich jest nawadnianie kroplowe, które ogranicza zużycie wody, a jednocześnie zapewnia roślinom systematyczny dopływ świeżej wody.

Gdzie sprawdza się nawadnianie kroplowe?

Systemy nawadniania kroplowego doskonale sprawdzają się na polach uprawnych, w dużych gospodarstwach warzywnych, a także w uprawach prowadzonych pod folią. Właściciele gospodarstw rolnych czy warzywnych doskonale zdają sobie z tego sprawę, że brak wody może wpłynąć na jakość plonów, dlatego inwestują w nowoczesne rozwiązania, które zapewniają systematyczne podlewanie. Systemy nawadniania kroplowego coraz częściej pojawiają się też na naszych działkach i w ogrodach. Pozwalają bowiem nie tylko na oszczędności na wodzie, ale również na zmniejszenie nakładów pracy, jaką trzeba wykonać, aby utrzymać roślinność w dobrej kondycji. Nawadnianie kroplowe sprawdzi się również wszędzie tam, gdzie inne systemy nawadniające nie do końca spełniają swoją rolę. Dzieje się tak chociażby w przypadku upraw prowadzonych na nierównym terenie, na wzgórzach czy w załamaniach terenu. W takich miejscach zasobność gleby w wodę bywa bardzo różna, przy zwykłym podlewaniu najczęściej woda spływa w najniższe partie terenu, podczas gdy rośliny rosnące wyżej pozostają bez wody. System nawadniania kroplowego nawadnia każdą roślinę, dzięki czemu cała powierzchnia upraw jest zaopatrzona w wodę na odpowiednim poziomie.

System dopasowany do potrzeb

Systemy nawadniania kroplowego składają się z długich rurek z dziurkami, które rozprowadzane są wzdłuż grządek na ziemi lub też na pewnej wysokości – wtedy woda spływa na dół i zrasza więcej niż tylko jedną roślinę. Systemy dostępne są w ofercie wielu producentów tego rodzaju rozwiązań. Można je dopasować indywidualnie do własnych potrzeb i wybrać taki rodzaj nawadniania, który w przypadku konkretnej uprawy sprawdzi się optymalnie. Jeśli decydujemy się na zainwestowanie w dobry system nawadniania, warto jest korzystać z oferty sprawdzonych i renomowanych producentów, którzy zapewniają wysoką jakość i funkcjonalność wszystkich elementów wchodzących w skład systemu. Owszem, na rynku można również znaleźć tańsze odpowiedniki, jednak ich jakość może pozostawiać wiele do życzenia. Zwykle dopiero przy zbiorach okazuje się, że jednak rośliny nie były tak doskonale nawodnione, jak to zapewniał producent.

Kiedy warto inwestować w nawadnianie?

W zaawansowane systemy nawadniające warto inwestować przede wszystkim wtedy, gdy uprawiamy rośliny w celach zarobkowych i nie możemy pozwolić sobie na to, by być zależni od warunków pogodowych. Ostatnie lata pokazują, że susza jest ogromnym problemem na polach, w gospodarstwach warzywnych i sadach, a rolnicy i sadownicy co roku notują ogromne straty spowodowane długo utrzymującą się suszą. Inwestycja w systemy nawadniające jest sporym wydatkiem i wiele osób uważa, że nie stać ich na takie rozwiązania. Z takim podejściem, niestety, co roku notują kolejne straty w uprawach. Tymczasem w tych gospodarstwach, gdzie sprawnie działają systemy nawadniające, rośliny są w zdecydowanie lepszej kondycji i dają zadowalające plony.

Po nowoczesnych systemach nawadniania warto pomyśleć szczególnie w tych rejonach, gdzie susza od wielu lat pojawia się co roku i raczej nie ma co liczyć na to, aby w kolejnych sezonach coś w tej kwestii miało się zmienić. W systemy nawadniania chętnie też inwestują właściciele działek czy ogrodów, którzy sieją nie tylko kwiaty, ale również uprawiają sporo owoców i warzyw. Systemy do takich niewielkich potrzeb najczęściej są sporo tańsze niż urządzenia do gospodarstw towarowych. Owszem, też są inwestycją, ale pozwalają całkiem sporo zaoszczędzić na wodzie. Jest to więc rozwiązanie, które jest skuteczne zarówno w przypadku działkowców i właścicieli ogrodów, jak i właścicieli wielkich gospodarstw warzywnych i sadów owocowych, którym zależy na zwiększeniu jakości i ilości plonów, a co za tym idzie – także dochodów z gospodarstwa.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *