Domowe sposoby na czystą wodę w basenie

Domowe sposoby na czystą wodę w basenie

Odpoczynek w basenie to jedna z ulubionych metod spędzania upalnych dni. Aby nie wydawać pieniędzy w publicznych pływalniach oraz, aby nie męczyć się z tłumami ludzi często inwestujemy we własny basen ogrodowy. O ile jest to „basenik” na potrzeby naszych małych dzieciaczków problemów z utrzymaniem czystości niema. Wszak wystarczy wlać kilka litrów i dzieci mają multum zabawy. Jednak jeżeli decydujemy się na duże baseny ogrodowe musimy mieć świadomość, iż woda po pewnym czasie będzie mętniała, zieleniała i robiła się brudna. Czy są na to sposoby? Nie chcemy przecież zużywać co kilka dni tak dużej ilości wody. Istnieje kilka „domowych sposobów”

Witamina C

Podobno witamina C idealnie zadba o czystość wody w basenie. Rzeczywiście opcja ta przynosi pozytywny skutek. Jednak nie zawsze. Może ona wejść w reakcje z innymi składnikami wody lub odbarwić basen. A co z witaminą lewoskrętną? Jest ona coraz częściej oferowana przez firmy jako naturalny zamiennik środków chemicznych. Jednak witamina, która jest lewoskrętna to jedynie pochodna witaminy C, a tym samym przestaje być witaminą. Czy jest skuteczna? Owszem, ale raczej nie długodystansowo.

Sól

Dodanie soli do wody może wydłużyć przydatność wody o kilka dni. Jednak nie zniweluje powstawania glonów. Mocno słone środowisko, utrudnia rozwijanie się roślinom. Jednak nadmierne kąpiele w takich solankach mogą być szkodliwe również dla naszej skóry. Przede wszystkim mocno ją wysuszają. A więc nie jest to najlepsze rozwiązanie.
Powstawanie zielonych osadów i nieczystości to naturalny proces. Wilgotna, nasłoneczniona powierzchnia to idealne miejsce do rozwoju nowego ekosystemu. Z naturą trudno jest walczyć, dlatego stricte domowe sposoby niewiele się tutaj zdadzą. Przyroda jest w końcu uparta i podąża swoim rytmem. W tym wypadku bardziej przydatne okazać się mogą metody chemiczne i specjalny sprzęt. Można je dostać w każdym sklepie z asortymentem basenowym. I choć ich cena nie jest bardzo niska, to koszt zakupu jest znacznie niższy niż ten, gdy ciągle wymieniamy wodę w basenie.

Filtr

Zapobiega gromadzeniu się niechcianych elementów takich jak liście czy włosy. Najbardziej popularne są trzy rodzaje filtrów: ze stali nierdzewnej, gdyż są wytrzymałe, z polietylenu, gdyż są dosyć tanim rozwiązaniem, który sprawdzi się przez kilka sezonów i te z poliestrów, gdyż cena produktu jest adekwatna do jakości. Wkład filtrujący to element zapewniający odpowiednią pracę urządzenia. W tym wypadku sprawdzi się wkład z piasku kwarcowego. Możemy wybierać w rozmiarach ziarenek (od 4 do 8 mm). Powinniśmy dobrać piasek do powierzchni filtra i materiału z jakiego został on zrobiony. Pompa niezbędna jest przy dużych zbiornikach, używanych przez cały sezon.

Odkurzacz basenowy

Oczyszcza ściany i dno zbiornika. Ciśnienie powstałe dzięki pompie (w tym wypadku jest ona niezbędna) porusza szczotki odkurzacza. Jednak sprzęt ten porusza się w sposób przypadkowy, dlatego nie zawsze jest dokładny. Jednak cena takiego sprzętu również nie jest zbyt wysoka.

Chlor

To nieodłączny element basenu, gdy chcesz mieć czystą wodę. Jednak nie dodawaj go zbyt dużo, by nie podrażnić skóry podczas kąpieli oraz, by nie powstały niechciane reakcje. Alternatywą dla tego specyfiku jest aktywny tlen. Działa on mniej skutecznie np.: nie eliminuje alg, ale jest bezwonny. Sprawdzi się u osób na chlor uczulonych.
Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego jeżeli decydujemy się na duży basen od razu zadbajmy o zabezpieczenie czystości wody. Nie mamy na co czekać, gdyż prędzej czy później problem mętnej, zielonej wody pojawi się również w naszym basenie. Tak działa natura.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *