cięcie laserowe

Cięcie laserowe – zastosowania

Laserowe cięcie jest obecnie jednym z najpopularniejszych i najnowocześniejszych sposobów obróbki przeróżnych materiałów. Wykorzystanie zaawansowanych technologii pozwala na precyzyjną obróbkę, zmniejszenie kosztów wykonania, a także znaczne przyspieszenie prac.

Cięcie laserowe polega na wykorzystaniu promieniowania elektromagnetycznego do precyzyjnej obróbki metali i innych materiałów. Laserem można ciąć między innymi drewno, tkaniny, szkło, papier, skórę, kamień, a także różnego rodzaju tworzywa sztuczne. Taka metoda obróbki wykorzystywana jest w przetwórstwie tworzyw sztucznych, rękodziele wykonanym z drewna, produkcji instrumentów muzycznych, zabawek, opakowań, różnego rodzaju materiałów reklamowych. Wykorzystanie lasera pozwala na bardzo dokładne wykonanie wszystkich prac. Bardzo często laser wykorzystywany jest tam, gdzie kiedyś trzeba było tworzyć wszystko wyłącznie ręcznie. Laser eliminuje czynnik ludzki i ryzyko jakichkolwiek błędów. Pozwala na tworzenie przedmiotów, które są w stu procentach identyczne. W przypadku prac wykonywanych ręcznie nigdy nie byłoby możliwe uzyskanie aż tak wysokiej dokładności.

Wysoka precyzja i szybkość cięcia

Największą zaletą cięcia laserowego jest jego wysoka precyzja – laser tnie z dokładnością do setnych milimetra, czego nie da się uzyskać przy wykorzystaniu jakichkolwiek urządzeń mechanicznych. Precyzyjne cięcie sprawdza się przede wszystkim w tych branżach, gdzie tworzy się bardzo drobne elementy o zróżnicowanej, asymetrycznej powierzchni. Proces cięcia laserowego jest w stu procentach powtarzalny, można więc uzyskać setki, tysiące czy nawet dziesiątki tysięcy elementów, które w najdrobniejszych szczegółach będą takie same. Co więcej, cięcie laserowe pozwala na przyspieszenie wszystkich prac. Laser tnie nie tylko bardzo dokładnie, ale również błyskawicznie. Nie da się więc go porównać do żadnych urządzeń mechanicznych czy do ręcznej obróbki rożnego rodzaju materiałów. Dzięki laserowi można znacznie przyspieszyć produkcję, co pozwala na zwiększenie dochodów przy jednoczesnym obniżeniu czasu i nakładu pracy. Oczywiście, nowoczesne urządzenia wykorzystywane do cięcia laserowego są stosunkowo drogie, jednak jest to inwestycja, która w perspektywie długoterminowej zdecydowanie się opłaca.

Ograniczenie zużycia materiałów

W obróbce metalu, drewna czy innych materiałów dużym problemem ręcznego wykonania czy zastosowania tradycyjnych maszyn jest duże zużycie materiału. W trakcie obróbki powstaje pożądany przedmiot, ale również sporo odpadów, które nie są już do niczego przydatne i trzeba je po prostu wyrzucić. Powoduje to wysokie koszty produkcji, bez względu na branżę. Oczywiście, najdrożej jest w przypadku cięcia kosztownych materiałów, a co za tym idzie – finalne produkty również są dosyć drogie. Może to mieć wpływ na obniżoną sprzedaż. W przypadku cięcia laserowego można urządzenie ustawić w taki sposób, by maksymalnie zredukować straty materiałów. Dzięki temu z jednej partii materiału można wytworzyć dużo więcej produktów, które finalnie będą tańsze. Produkty pochodzące z cięcia laserowego kosztują mniej niż te wytwarzane ręcznie. Dzięki temu popyt na nie jest zdecydowanie większy. Inwestycja w cięcie laserowe może więc w perspektywie czasu pozwolić na zwiększenie sprzedaży dzięki obniżeniu ceny finalnego produktu.

Wysokiej klasy urządzenia i dobrzy operatorzy

Aby cięcie laserowe było wysokiej jakości i pozwalało na precyzyjne obrabianie różnych tworzyw, warto zadbać o dobrej jakości urządzenia, które będą dostosowane do konkretnych potrzeb danej produkcji. Innych urządzeń potrzebują te branże, w których tworzy się drobne, precyzyjnie wykonane elementy, a zupełnie innych firmy, które produkują duże elementy lub półfabrykaty przeznaczone do dalszej obróbki.

Bardzo ważny jest również czynnik ludzki, czyli operatorzy laserowych maszyn obrabiających czy skrawających. Urządzenia laserowe powinny być obsługiwane przez doświadczonych fachowców, którzy mają odpowiednie kwalifikacje i kompetencje. Choć maszyny są niezawodne, trzeba pamiętać, że nawet najnowszej klasy sprzęt może czasem szwankować. Muszą więc przy produkcji być osoby, które reagują na wszelkie usterki, a także ustawiają maszyny, programują je na konkretną pracę i pilnują, aby wszystko odbywało się zgodnie z planem. Choć lasery i precyzyjne cięcie pozwala wyeliminować wiele błędów ludzkich, nie da się sprawić, by maszyny pracowały samodzielnie.

Sprawdź ofertę: obudowy metalowe

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *