Brukarstwo artystyczne

Brukarstwo artystyczne

Kostka brukowa to popularne tworzywo wykorzystywane do układania podjazdów, schodów czy tarasów. Jest stosunkowo tanie, wytrzymałe, a także efekt wizualny jest zadawalający. Jednak na rynku pojawia się coraz to więcej możliwości i urozmaiceń, które nastawione są przede wszystkim na wrażenia estetyczne. Jedną z takich propozycji wychodzących naprzeciw rosnącym wymaganiom jest propozycja brukarstwa artystycznego. Czy to w ogóle możliwe?

Czym jest brukarstwo artystyczne?

Najprościej rzecz ujmując jest to układanie kostki brukowej w przeróżne wzory i kształty. Aby uzyskać zadawalający efekt można wykorzystywać kostki o różnym kolorze, a także coraz częściej o różnych kształtach i fakturach. Wzory mogą być zarówno geometryczne jak i bardziej wymyślne. Można zaprojektować wzór samemu lub powierzyć tę kwestię specjalistom. Zazwyczaj, im bardziej poniesie nas fantazja, tym większe my poniesiemy koszty.

Zalety

Główną zaletą brukarstwa artystycznego jest przede wszystkim strona wizualna. Efekt końcowy jest zaskakujący. Ze stosunkowo prostych bryłek, które wydają się nudne i zwyczajne zostaje stworzone coś ciekawego, dającego wrażenie pełni i przestrzeni. Brukarstwo artystyczne jest idealnym podkreśleniem naszego domu, pokazuje dbałość o szczegóły, a niekiedy prezentuje również pomysłowość. Taki podjazd staje się wizytówką domu. Jednak nie zapominajmy o zaletach praktycznych. Kostka taka wciąż jest odporna, wytrzymała i łatwa do wyczyszczenia. Zapewnia przyjemny wjazd na podwórko, jest gruba i nie niszczy się pod ciężarem kół samochodowych. Jej podłoże zapewnia komfort podczas spacerowania.

Cena

Cena zależna jest przede wszystkim od powierzchni, rodzaju kostki, a także wzoru. W cenę wchodzi położenie opornika, czyli stworzenie odpowiedniego podłoża, wybranie humusu, rozplantowanie, a także samo ułożenie kostki. Zapłacić trzeba również za sam projekt i wytyczne. Ceny za cały metr kwadratowy wahają się pomiędzy 80-130 zł. Im bardziej wymyślny wzór wybierzemy oraz im więcej opornika w łuku będziemy potrzebować tym więcej zapłacimy. Dla porównania metr kwadratowy zwyczajnej kostki brukowej to koszt rzędu ok. 30 zł.

Materiał

W brukarstwie artystycznym można wykorzystywać kostkę granitową, a także benitową. Zdecydowanie lepiej wybrać kostkę benitową, ponieważ efekt wizualny jest zadawalający, a ryzyko zepsucia pracy przez osoby układające jest dużo mniejsze. Do układania kostki granitowej potrzeba wieloletniego doświadczenia. Kostka musi być układana odpowiednio do kąta padania światła, a także jej nacinanie jest również bardziej skomplikowane. Istnieje prawdopodobieństwo, że jeżeli zdecydujemy się na kostkę granitową wykonanie zostawi wiele do życzenia. Kostka benitowa jest dosyć łatwa do ułożenia (dla fachowca), a efekt jest również satysfakcjonujący (dla zleceniodawcy).

Podsumowanie

Brukarstwo artystyczne jest ciekawą propozycją na urozmaicenie podjazdu czy balkonu. Możemy zdecydować się na wzór geometryczny lub np. kwiaty. Podjazd taki oprócz efektu wizualnego będzie również wytrzymały i łatwy w utrzymaniu. Cena brukarstwa artystycznego jest nieco wyższa niż ułożenie zwykłej kostki. Jednak efekt jest również bardziej niekonwencjonalny.

Post Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *